Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169400R000T139R
Y1169400R000T139R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169400R000T139R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 400OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169400R000T139R.pdf
Availability of Y1169400R000T139R
QUANTITY
Y1169400R000T139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169400R000T139R
Internal Part NumberEIS-Y1169400R000T139R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169400R000T139R
Y1169400R000T139R Details Description
Related parts for Y1169400R000T139R
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST PROG 2A 20DSBGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ LP TSOT23-8 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 640MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 8pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
CONN BRD-BRD 140POS 0.8MM datasheet.pdf