Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169400R000T139R
Y1169400R000T139R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169400R000T139R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 400OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169400R000T139R.pdf
Availability of Y1169400R000T139R
QUANTITY
Y1169400R000T139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169400R000T139R
Internal Part NumberEIS-Y1169400R000T139R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169400R000T139R
Y1169400R000T139R Details Description
Related parts for Y1169400R000T139R
RES SMD 43K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC VCXO 466.56MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CTRLR W/USB INTERFACE 48-CSP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 39MM datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/270F SN OR BX datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC R-6 datasheet.pdf
CRYSTAL 18.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf