Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116945K3000T0R
Y116945K3000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116945K3000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 0.4W 3017
Datasheet Download
Y116945K3000T0R.pdf
Availability of Y116945K3000T0R
QUANTITY
Y116945K3000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116945K3000T0R
Internal Part NumberEIS-Y116945K3000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116945K3000T0R
Y116945K3000T0R Details Description
Related parts for Y116945K3000T0R
IC MPU SUPER 4.65 100MA 16DIP datasheet.pdf
CONN MALE 320POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
GDT 230V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.2A 139 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 23POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf