Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116945K3000T0R
Y116945K3000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116945K3000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 0.4W 3017
Datasheet Download
Y116945K3000T0R.pdf
Availability of Y116945K3000T0R
QUANTITY
Y116945K3000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116945K3000T0R
Internal Part NumberEIS-Y116945K3000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116945K3000T0R
Y116945K3000T0R Details Description
Related parts for Y116945K3000T0R
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
TERMINATION BLADE 3-CKT CLOSED datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN 128-LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 38A TO-247 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf