Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116949R0000Q139R
Y116949R0000Q139R picture photo
Mfg. Part Number
Y116949R0000Q139R
Brief Description
RES SMD 49 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116949R0000Q139R.pdf
Availability of Y116949R0000Q139R
QUANTITY
Y116949R0000Q139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116949R0000Q139R
Internal Part NumberEIS-Y116949R0000Q139R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116949R0000Q139R
Y116949R0000Q139R Details Description
Related parts for Y116949R0000Q139R
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MASONRY 5/16 BIT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 10% 202W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
CABLE 20 COND 100' TWISTED PAIR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf