Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169500R000A0R
Y1169500R000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169500R000A0R
Brief Description
RES SMD 500OHM 0.05% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169500R000A0R.pdf
Availability of Y1169500R000A0R
QUANTITY
Y1169500R000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169500R000A0R
Internal Part NumberEIS-Y1169500R000A0R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169500R000A0R
Y1169500R000A0R Details Description
Related parts for Y1169500R000A0R
TOOL HAND CRIMP RP34L SERIES datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
RES 220 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SW SAFETY ADJUST ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM DIA SLIT FOR T-BEAM E3T datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf