Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169500R000B9L
Y1169500R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1169500R000B9L
Brief Description
RES SMD 500 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169500R000B9L.pdf
Availability of Y1169500R000B9L
QUANTITY
Y1169500R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169500R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y1169500R000B9L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169500R000B9L
Y1169500R000B9L Details Description
Related parts for Y1169500R000B9L
CABLE MMCX-SMA JACK RG-316 36" datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO214AC datasheet.pdf
INPUT FILTER 0.2 TO0.75KW 200V datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf