Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000Q0L
Y116950R0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000Q0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000Q0L.pdf
Availability of Y116950R0000Q0L
QUANTITY
Y116950R0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000Q0L
Y116950R0000Q0L Details Description
Related parts for Y116950R0000Q0L
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PANEL SIDE USE W/FRAM 1564B2 1=2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP ON/OFF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 12" datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 5% 400VDC datasheet.pdf