Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000Q13R
Y116950R0000Q13R picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000Q13R
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000Q13R.pdf
Availability of Y116950R0000Q13R
QUANTITY
Y116950R0000Q13R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000Q13R
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000Q13R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000Q13R
Y116950R0000Q13R Details Description
Related parts for Y116950R0000Q13R
CONN HEADER VERT 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 3A SYNC 16-VQFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 350VAC 100VDC datasheet.pdf