Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000T0L
Y116950R0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000T0L
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000T0L.pdf
Availability of Y116950R0000T0L
QUANTITY
Y116950R0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000T0L
Y116950R0000T0L Details Description
Related parts for Y116950R0000T0L
GDT 90V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .141DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 44PS DL TIN PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.7A 8DSO datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 125MA 8UMAX datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 30V SOT-23 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
IC EPROM UV 4MBIT 45NS 40CDIP datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf