Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000T0R
Y116950R0000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000T0R
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000T0R.pdf
Availability of Y116950R0000T0R
QUANTITY
Y116950R0000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000T0R
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000T0R
Y116950R0000T0R Details Description
Related parts for Y116950R0000T0R
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 10SON datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/5V/ADJ 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CB BTS SS 16 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf