Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11695R00000B9R
Y11695R00000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11695R00000B9R
Brief Description
RES SMD 5 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y11695R00000B9R.pdf
Availability of Y11695R00000B9R
QUANTITY
Y11695R00000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11695R00000B9R
Internal Part NumberEIS-Y11695R00000B9R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11695R00000B9R
Y11695R00000B9R Details Description
Related parts for Y11695R00000B9R
CONN RING 16-22 AWG #5/16 P-G datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 15MA SOD323 datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 16K FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 392 I/O 575MBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SPI/SRL SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf