Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116968K1000T0L
Y116968K1000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116968K1000T0L
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.4W 3017
Datasheet Download
Y116968K1000T0L.pdf
Availability of Y116968K1000T0L
QUANTITY
Y116968K1000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116968K1000T0L
Internal Part NumberEIS-Y116968K1000T0L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116968K1000T0L
Y116968K1000T0L Details Description
Related parts for Y116968K1000T0L
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
UNDER STENCIL WIPE 19"X19" datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
EMI/RFI MINI-MIZER STR SGL END datasheet.pdf
BEZEL GREY/LENS TRANSPARENT IL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf