Vishay/BCcomponents MKT1817422016D
MKT1817422016D picture photo
Mfg. Part Number
MKT1817422016D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 20% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1817422016D.pdf
Availability of MKT1817422016D
QUANTITY
MKT1817422016D Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1817422016D
Internal Part NumberEIS-MKT1817422016D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1817
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1817422016D
Related LinksMKT1817, MKT1817422016D Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1817422016D Details Description
Related parts for MKT1817422016D
FUSE CERAMIC 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V SL 1206 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT 12MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A 8ESOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf