Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116968K1000T0R
Y116968K1000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116968K1000T0R
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.4W 3017
Datasheet Download
Y116968K1000T0R.pdf
Availability of Y116968K1000T0R
QUANTITY
Y116968K1000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116968K1000T0R
Internal Part NumberEIS-Y116968K1000T0R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116968K1000T0R
Y116968K1000T0R Details Description
Related parts for Y116968K1000T0R
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP 60A 3P 208/240V datasheet.pdf