Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116970R0000T0R
Y116970R0000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116970R0000T0R
Brief Description
RES SMD 70 OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116970R0000T0R.pdf
Availability of Y116970R0000T0R
QUANTITY
Y116970R0000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116970R0000T0R
Internal Part NumberEIS-Y116970R0000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)70
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116970R0000T0R
Y116970R0000T0R Details Description
Related parts for Y116970R0000T0R
CONN SPRING CONT 14 POS .295 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS TIN PCB datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRIG TTL SC-88A datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 150MW SOD523 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC XO 9.2222MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC datasheet.pdf