Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11698K16000T0L
Y11698K16000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y11698K16000T0L
Brief Description
RES SMD 8.16K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y11698K16000T0L.pdf
Availability of Y11698K16000T0L
QUANTITY
Y11698K16000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11698K16000T0L
Internal Part NumberEIS-Y11698K16000T0L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.16k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11698K16000T0L
Y11698K16000T0L Details Description
Related parts for Y11698K16000T0L
IC FLASHER 18M OHM SHUNT 8DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 4MM SMD .5MM datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1MM datasheet.pdf
DIGITAL IN/OUT MOD datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER NC datasheet.pdf
762 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf