Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1172100R000Q9R
Y1172100R000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1172100R000Q9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1172100R000Q9R.pdf
Availability of Y1172100R000Q9R
QUANTITY
Y1172100R000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1172100R000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y1172100R000Q9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1172100R000Q9R
Y1172100R000Q9R Details Description
Related parts for Y1172100R000Q9R
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V SMINI4 datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 20W 48V/12V DUAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3495 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf