Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y117210R0000C0W
Y117210R0000C0W picture photo
Mfg. Part Number
Y117210R0000C0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y117210R0000C0W.pdf
Availability of Y117210R0000C0W
QUANTITY
Y117210R0000C0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y117210R0000C0W
Internal Part NumberEIS-Y117210R0000C0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y117210R0000C0W
Y117210R0000C0W Details Description
Related parts for Y117210R0000C0W
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR10" datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR26B/AE26M/APK26B datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
X4 SATA CABLE ASSY - 1M KEY 1 4 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 846MA 210 MOHM datasheet.pdf
GASKET HAN 3A. 4A. PCAF 6 datasheet.pdf