Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1172500R000A0W
Y1172500R000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1172500R000A0W
Brief Description
RES SMD 500 OHM 0.05% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1172500R000A0W.pdf
Availability of Y1172500R000A0W
QUANTITY
Y1172500R000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1172500R000A0W
Internal Part NumberEIS-Y1172500R000A0W
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1172500R000A0W
Y1172500R000A0W Details Description
Related parts for Y1172500R000A0W
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4LINE 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf