Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11726K66000A9R
Y11726K66000A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11726K66000A9R
Brief Description
RES SMD 6.66K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11726K66000A9R.pdf
Availability of Y11726K66000A9R
QUANTITY
Y11726K66000A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11726K66000A9R
Internal Part NumberEIS-Y11726K66000A9R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.66k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11726K66000A9R
Y11726K66000A9R Details Description
Related parts for Y11726K66000A9R
ADM50T/AE50M/ADM50T datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC COMP 7NS ULTRA-FAST 8-DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 50' datasheet.pdf
CONN SPRING 7POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
ACCY MOBILE SHOCK SPRING BLACK datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1500PF datasheet.pdf