Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1441100K000V9L
Y1441100K000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1441100K000V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y1441100K000V9L.pdf
Availability of Y1441100K000V9L
QUANTITY
Y1441100K000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1441100K000V9L
Internal Part NumberEIS-Y1441100K000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1441100K000V9L
Y1441100K000V9L Details Description
Related parts for Y1441100K000V9L
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 130MSPS LVDS 64WQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CABLE MARKER LABEL 25X13 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf