Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1441116K667A0L
Y1441116K667A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1441116K667A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 116.667K OHM 1W 0.05% RAD
Datasheet Download
Y1441116K667A0L.pdf
Availability of Y1441116K667A0L
QUANTITY
Y1441116K667A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1441116K667A0L
Internal Part NumberEIS-Y1441116K667A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)116.667k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1441116K667A0L
Y1441116K667A0L Details Description
Related parts for Y1441116K667A0L
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 20AF TO3PF datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC RHEO 50K QUAD 7BIT 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC DGTL CHIP AUTO RADIO 100HTQFP datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/5W .1% RADIAL datasheet.pdf