Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442138R500T0L
Y1442138R500T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442138R500T0L
Brief Description
RES 138.5 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442138R500T0L.pdf
Availability of Y1442138R500T0L
QUANTITY
Y1442138R500T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442138R500T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442138R500T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)138.5
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442138R500T0L
Y1442138R500T0L Details Description
Related parts for Y1442138R500T0L
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 37COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 160MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 2000VDC datasheet.pdf