Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144226K1000T0L
Y144226K1000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144226K1000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y144226K1000T0L.pdf
Availability of Y144226K1000T0L
QUANTITY
Y144226K1000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144226K1000T0L
Internal Part NumberEIS-Y144226K1000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144226K1000T0L
Y144226K1000T0L Details Description
Related parts for Y144226K1000T0L
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 0.23 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET COP FOIL 38.1MM SQ 100/PK datasheet.pdf
RELAY TIMER DPST .1SEC-10M 5VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf