Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442400R000T0L
Y1442400R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442400R000T0L
Brief Description
RES 400 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442400R000T0L.pdf
Availability of Y1442400R000T0L
QUANTITY
Y1442400R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442400R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442400R000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442400R000T0L
Y1442400R000T0L Details Description
Related parts for Y1442400R000T0L
POT 25K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 229MA 2.28 OHM TH datasheet.pdf
IC MPU 603E 166MHZ 255CBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0404 datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMALE 4POS 2M datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 1.5A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf