Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442500R000B0L
Y1442500R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442500R000B0L
Brief Description
RES 500 OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y1442500R000B0L.pdf
Availability of Y1442500R000B0L
QUANTITY
Y1442500R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442500R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y1442500R000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442500R000B0L
Y1442500R000B0L Details Description
Related parts for Y1442500R000B0L
CONN EDGECARD 40POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 12V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
IC HALL SENSR OMNIPLOR SW 3SIP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 33W datasheet.pdf
LED COB WHT 3000K 2STEP 95CRI datasheet.pdf
FUSE 12KV 31.5AMP 3" AIR datasheet.pdf