Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14427K50000B0L
Y14427K50000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14427K50000B0L
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y14427K50000B0L.pdf
Availability of Y14427K50000B0L
QUANTITY
Y14427K50000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14427K50000B0L
Internal Part NumberEIS-Y14427K50000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14427K50000B0L
Y14427K50000B0L Details Description
Related parts for Y14427K50000B0L
TRANS NPN 120V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC LIN BUS BIDIRECT 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf