Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144520K0000V0L
Y144520K0000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144520K0000V0L
Brief Description
RES 20K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y144520K0000V0L.pdf
Availability of Y144520K0000V0L
QUANTITY
Y144520K0000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144520K0000V0L
Internal Part NumberEIS-Y144520K0000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144520K0000V0L
Y144520K0000V0L Details Description
Related parts for Y144520K0000V0L
JUMPER-H1502TR/A3048L/H1502TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 12.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP SP4T TOP 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 120A TO-220 datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 4.5 INCH datasheet.pdf