Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453260R000T9L
Y1453260R000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453260R000T9L
Brief Description
RES 260 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1453260R000T9L.pdf
Availability of Y1453260R000T9L
QUANTITY
Y1453260R000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453260R000T9L
Internal Part NumberEIS-Y1453260R000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)260
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453260R000T9L
Y1453260R000T9L Details Description
Related parts for Y1453260R000T9L
JUMPER-H2788TR/C2065L/X 10" datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
LAMP T1.25 TELE SLIDE L 30V .02A datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CRIMPER CTX502 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
ESD SOLDER HANDLE W/RMP-1 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf