United Chemi-Con EKMQ251ELL470MK20S
EKMQ251ELL470MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ251ELL470MK20S
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ251ELL470MK20S.pdf
Availability of EKMQ251ELL470MK20S
QUANTITY
EKMQ251ELL470MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ251ELL470MK20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ251ELL470MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ251ELL470MK20S
Related LinksEKMQ251EL, EKMQ251ELL470MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ251ELL470MK20S Details Description
Related parts for EKMQ251ELL470MK20S
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 40POS PCB TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
11+11 DIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf