TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F25-61PA
DJT14F25-61PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F25-61PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F25-61PA.pdf
Availability of DJT14F25-61PA
QUANTITY
DJT14F25-61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F25-61PA
Internal Part NumberEIS-DJT14F25-61PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F25-61PA
Related LinksDJT14F, DJT14F25-61PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F25-61PA Details Description
Related parts for DJT14F25-61PA
IC ENCORE MCU FLASH 48K 44PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6-SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS 32AWG 24IN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN 10 WAY RCPT 16-14 MX150L datasheet.pdf
RES 365 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf