Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453532R554T9L
Y1453532R554T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453532R554T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 532.554 OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y1453532R554T9L.pdf
Availability of Y1453532R554T9L
QUANTITY
Y1453532R554T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453532R554T9L
Internal Part NumberEIS-Y1453532R554T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)532.554
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453532R554T9L
Y1453532R554T9L Details Description
Related parts for Y1453532R554T9L
HDR STR DR .100 TP datasheet.pdf
WIREWAY 12" STEEL 4X4" GREY datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.2W TH datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20 MADC OUT 1PHASE datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 150 MM datasheet.pdf
1"X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 300MA 320 MOHM datasheet.pdf