Vicor Corporation V48C28M150BF2
V48C28M150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28M150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V48C28M150BF2.pdf
Availability of V48C28M150BF2
QUANTITY
V48C28M150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28M150BF2
Internal Part NumberEIS-V48C28M150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28M150BF2
Related LinksV48C28, V48C28M150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28M150BF2 Details Description
Related parts for V48C28M150BF2
COLOR ENGINE 3X1W RGB CIRCULAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG GRY/GRN 2.7-3.9 datasheet.pdf
LIGHTRAY MPX QUAD HOUSINGS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7ETHERRAIL 1XIP datasheet.pdf
34 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf