Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455119R400A9R
Y1455119R400A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1455119R400A9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 119.4OHM 0.05% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455119R400A9R.pdf
Availability of Y1455119R400A9R
QUANTITY
Y1455119R400A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455119R400A9R
Internal Part NumberEIS-Y1455119R400A9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)119.4
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455119R400A9R
Y1455119R400A9R Details Description
Related parts for Y1455119R400A9R
MOSFET N-CH 20V 49A DPAK datasheet.pdf
1,2MM CONTACT ASSY datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 24.0V 100A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN VERT HEADER 14POS DUAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE HDMI A/MAL-A MALE 19PIN 5M datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC SO 106.2500MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf