Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455150R000B0W
Y1455150R000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1455150R000B0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455150R000B0W.pdf
Availability of Y1455150R000B0W
QUANTITY
Y1455150R000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455150R000B0W
Internal Part NumberEIS-Y1455150R000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455150R000B0W
Y1455150R000B0W Details Description
Related parts for Y1455150R000B0W
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ9 M32 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAMP INCAND T-1 3/4 RADIAL 18V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf