Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455162R000A0W
Y1455162R000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1455162R000A0W
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455162R000A0W.pdf
Availability of Y1455162R000A0W
QUANTITY
Y1455162R000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455162R000A0W
Internal Part NumberEIS-Y1455162R000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455162R000A0W
Y1455162R000A0W Details Description
Related parts for Y1455162R000A0W
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 47.99VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 2W STRIP datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERT FGG.2B.804. 1COAX+4LV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf