Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y145518K0000T0R
Y145518K0000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y145518K0000T0R
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.01% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y145518K0000T0R.pdf
Availability of Y145518K0000T0R
QUANTITY
Y145518K0000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y145518K0000T0R
Internal Part NumberEIS-Y145518K0000T0R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y145518K0000T0R
Y145518K0000T0R Details Description
Related parts for Y145518K0000T0R
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 6.35X406.4MM datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO216 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf