Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14551K07140A0R
Y14551K07140A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14551K07140A0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.0714K OHM 1/5W 1506
Datasheet Download
Y14551K07140A0R.pdf
Availability of Y14551K07140A0R
QUANTITY
Y14551K07140A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14551K07140A0R
Internal Part NumberEIS-Y14551K07140A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.0714k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14551K07140A0R
Y14551K07140A0R Details Description
Related parts for Y14551K07140A0R
IC REG BST SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X7R 0508 datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.3V 4-USPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf