Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455344R000T0R
Y1455344R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1455344R000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 344 OHM 0.01% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455344R000T0R.pdf
Availability of Y1455344R000T0R
QUANTITY
Y1455344R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455344R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1455344R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)344
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455344R000T0R
Y1455344R000T0R Details Description
Related parts for Y1455344R000T0R
CONN RCPT .100" 14POS GOLD WW datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE datasheet.pdf
MINIFIT CONTINUITY TST PLG DR datasheet.pdf
CONN CARD BUS FRAME 15POS 0.3MM datasheet.pdf
CONN OUTER TERMINAL datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 16POS datasheet.pdf
CUTTER 5" DIAG MED OVAL HD SUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
EPOXY ADHESIVE BLACK 200ML datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf