Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1455400R000B13R
Y1455400R000B13R picture photo
Mfg. Part Number
Y1455400R000B13R
Brief Description
RES SMD 400 OHM 0.1% 1/5W 1506
Datasheet Download
Y1455400R000B13R.pdf
Availability of Y1455400R000B13R
QUANTITY
Y1455400R000B13R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1455400R000B13R
Internal Part NumberEIS-Y1455400R000B13R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1455400R000B13R
Y1455400R000B13R Details Description
Related parts for Y1455400R000B13R
KWIK STRAP GREEN 1/2 X 11" datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP TRIPLE VIDEO LP 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 6WDFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX HER 2.3" 8X8 datasheet.pdf
CAP FILM 260UF 10% 880VDC RADIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
DW3 PLUG SIGNAL HOUSING B datasheet.pdf
SPEAKER 4 OHM 1W 20X14MM RECT datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf