Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14810R75000F9L
Y14810R75000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y14810R75000F9L
Brief Description
RES 0.75 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y14810R75000F9L.pdf
Availability of Y14810R75000F9L
QUANTITY
Y14810R75000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14810R75000F9L
Internal Part NumberEIS-Y14810R75000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS331Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.339" L x 0.210" W (34.00mm x 5.33mm)
Height1.063" (27.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14810R75000F9L
Y14810R75000F9L Details Description
Related parts for Y14810R75000F9L
TRIAC SENS GATE 1.2KV 6A TO220AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SSOP datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM09S/AE09G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 117MHZ 165BGA datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 170MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC CTRLR PWR ACPI 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf