Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14870R05000F0W
Y14870R05000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14870R05000F0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
Y14870R05000F0W.pdf
Availability of Y14870R05000F0W
QUANTITY
Y14870R05000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14870R05000F0W
Internal Part NumberEIS-Y14870R05000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14870R05000F0W
Y14870R05000F0W Details Description
Related parts for Y14870R05000F0W
CONN HSG RCPT 11POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 40M 52-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W SGL 12V OUT SIP7 datasheet.pdf
XFRMR ADSL FOR TI CPE CHIPSET datasheet.pdf
CAP SILICON 0.033UF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
COMBO 17W2P G30 75O TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf