Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00100D0R
Y14880R00100D0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00100D0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00100D0R.pdf
Availability of Y14880R00100D0R
QUANTITY
Y14880R00100D0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00100D0R
Internal Part NumberEIS-Y14880R00100D0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00100D0R
Y14880R00100D0R Details Description
Related parts for Y14880R00100D0R
RES 27K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE EXT HVY WR BLK 22.2" datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE OUTPUT FOR H8PS 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf