Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00150D0W
Y14880R00150D0W picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00150D0W
Brief Description
RES SMD 0.0015 OHM 0.5% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00150D0W.pdf
Availability of Y14880R00150D0W
QUANTITY
Y14880R00150D0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00150D0W
Internal Part NumberEIS-Y14880R00150D0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.0015
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00150D0W
Y14880R00150D0W Details Description
Related parts for Y14880R00150D0W
OSC XO 19.6608MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 39 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf