Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00400B9R
Y14880R00400B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00400B9R
Brief Description
RES SMD 0.004 OHM 0.1% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00400B9R.pdf
Availability of Y14880R00400B9R
QUANTITY
Y14880R00400B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00400B9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R00400B9R
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.004
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00400B9R
Y14880R00400B9R Details Description
Related parts for Y14880R00400B9R
RES SMD 383K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 10NS 64VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CONN PIN CRIMP 20-16AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf