Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00400B9R
Y14880R00400B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00400B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.004 OHM 0.1% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00400B9R.pdf
Availability of Y14880R00400B9R
QUANTITY
Y14880R00400B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00400B9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R00400B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.004
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00400B9R
Y14880R00400B9R Details Description
Related parts for Y14880R00400B9R
FIXED IND 47UH 530MA 770 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD C4 8POS datasheet.pdf
STOP PIN HOUSING datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL Q2 JUMPER BAR FOR ST6 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf