Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R02000B0R
Y14880R02000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R02000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R02000B0R.pdf
Availability of Y14880R02000B0R
QUANTITY
Y14880R02000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R02000B0R
Internal Part NumberEIS-Y14880R02000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R02000B0R
Y14880R02000B0R Details Description
Related parts for Y14880R02000B0R
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 44POS datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf