Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R05000F9R
Y14880R05000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R05000F9R
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R05000F9R.pdf
Availability of Y14880R05000F9R
QUANTITY
Y14880R05000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R05000F9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R05000F9R
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R05000F9R
Y14880R05000F9R Details Description
Related parts for Y14880R05000F9R
CONN BACKSHELL DB25 90DEG METAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 37.5VC DO215AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf