Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R05000F9R
Y14880R05000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R05000F9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R05000F9R.pdf
Availability of Y14880R05000F9R
QUANTITY
Y14880R05000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R05000F9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R05000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R05000F9R
Y14880R05000F9R Details Description
Related parts for Y14880R05000F9R
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SSOP datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND CLR SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf